Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili.

-----
Unirea Urziceni, noua campioana a Romaniei

Unirea Urziceni si Steaua au incheiat miercuri la egalitate, scor 1-1, in ultima etapa, iar ialomitenii au castigat punctul necesar pentru a-si trece in palmares primul titlu din istorie, indiferent de decizia de astazi a TAS, in cazul Timisoara. Si asta pentru ca banatenii au pierdut la Brasov si au ramas la 9 puncte in spatele Unirii. Steaua a avut emotii, si dupa finalul meciului, pentru ca a asteptat incheierea partidelor contracandidatelor, insa pana la urma a avut noroc si a prins in extremis un loc de Europa League.
Unirea nu avea nevoie decat de un singur punct in meciul cu Steaua, iar echipa gazda si-a atins scopul la finalul celor 90 de minute. De partea cealalta, ros-albastrii mizau pe un succes, pentru a se califica in Europa League fara a depinde de celelalte rezultate.
La 90 de minute de cel mai important moment din istoria clubului, si cu trofeul pe masa, ialomitenii au inceput decis meciul, insa au avut in fata exact defensiva Stelei care acum trei ani juca o semifinala de Cupa UEFA. In plus, lipsa primilor trei marcatori ai echipei, suspendati, pe banca sau transferati (Bilasco, Onofras, Mara) se resimte in angrenajul gazdelor, in timp ce Steaua oricum nu exceleaza la capitolul atac.
Prima ocazie a meciului vine abia la jumatatea primei reprize, cand Szekely prinde un sut de zile mari de la 35 de metri, dar Arlauskis, putin iesit, se redreseaza si scoate de sub bara. Vine si replica gazdelor, dar Danalache trimite mult peste poarta, din unghi, dupa o patrundere in careul Stelei, pe partea stanga.
Partida e mult mai spectaculoasa in repriza secunda. Chiar in debut, B. Stancu inscrie in poarta fostei sale echipe, dupa o faza la care un aport important a avut A. Ionescu. Ex-olteanul a castigat un duel pe partea stanga, a patruns in careu, apoi a centrat in fata portii, de unde Stancu a pus un lat la coltul lung. 1-0 pentru Steaua, care era in Europa League.
Doar ca avantajul oaspetilor nu dureaza decat cateva minute. Dan Petrescu il scoate pe T. Balan si-l trimite pe teren pe Rusescu, iar varful isi face rapid datoria. In minutul 53, Rusescu aduce egalarea cu un gol spectaculos, dupa un sut superb, din intoarcere, de la limita careului mare.
Pana la final nu se mai intampla nimic, iar Unirea castiga punctul care-i aduce titlul, primul dupa 55 de ani, in timp ce Steaua va juca si in sezonul urmator in Europa, in noua competitie Europa League, care va lua locul Cupei UEFA.