Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili.

-----
Un nou gol de aur pentru

Adrian Mutu se dovedeste din nou decisiv pentru formatia sa, AC Fiorentina, in partida castigata duminica impotriva lui Chievo. Unul dintre putinii romani iubiti in Italia in aceasta perioada a marcat un gol echivalent cu trei puncte castigate de echipa toscana, care se mentine in cursa pentru ocuparea unui loc de Liga Campionilor in sezonul 2009/2010.
Fiorentina nu venea cu un moral bun in partida de pe stadionul Artemio Franchi, dupa ce reusise doar un egal, si acela in extremis, in weekend-ul trecut cu Sampdoria, iar joi pierduse meciul de acasa cu Ajax, 0-1, in saisprezecimile de finala ale Cupei Uefa. "Acesta trebuie sa fie momentul revenirii", a chemat antrenorul Cesare Prandelli la lupta inaintea partidei, anunta site-ul oficial al gruparii "Viola". Jucatorii pareau ca nu il asculta, partida incepand dezamagitor pentru fanii Fiorentinei. Fundasul lui Chievo, Moreno, a avut cheia portii lui Frey si a inscris repede, in minutul 13.
Au urmat 60 de minute in care formatia gazda a dat impresia de deja-vu, atacul aratand la fel de arid ca in meciul din Cupa Uefa. Gilardino, insa, a aratat de ce a trecut pe la AC Milan si a marcat in minutul 73 pentru a readuce egalitatea pe tabela. Izbavirea a venit pentru Prandelli cand nimeni nu se mai astepta. Conform prosport, Mutu a inscris un nou gol in ultimul minut de joc, dupa un sut puternic de la marginea careului de 16 metri si l-a batut pe Sorrentino, aducand toate punctele la Firenze. Internationalul roman este intr-o forma extem de buna, el marcand patru din ultimele cinci goluri ale echipei. Mutu marcase un hat-trick in partida cu Sampdoria de acum o saptamana, incheiata cu scorul de 3-3.
In urma acestui rezultat, Fiorentina se tine in continuare de locul al patrulea in Serie A, dar o singura infrangere l-ar putea duce pe Mutu pe locul al saselea in Italia.