Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili.

-----
Simona Halep vs. Serena Williams. Romanca a A INVINS-O pe nr. 1 mondial cu 6-0, 6-2: A fost cel mai mare meci din viata mea

Simona Halep vs Serena Williams. Jucatoarea de tenis Simoan Halep, locul 4 WTA, a evoluat, miercuri impotriva americancei Serena Williams, locul 1 WTA, in etapa a doua a Grupei Rosii de la Turneul Campioanelor, competitie care se desfasoara la Singapore. „A fost cel mai mare meci din viata mea, sunt foarte fericita. Nu as fi reusit fara ajutorul vostru, al romanilor si al echipei mele. Ma simt extraordinar, nu voi uita rapid acest meci!”, a declarat Simona Halep imediat dupa meci. Pe contul de Facebook al WTA, sta scris: "Simona Halep A SOCAT-O pe Serena Williams! Prima victorie din cariera in fata unui numar 1 mondial". Simona Halep vs Serena Williams LIVE TEXT: 1-0 pentru Halep. Serveste Williams si deschide meciul cu un ace. Serena pierde usor doua puncte, pe propriile greseli. Sansa de break pentru Halep. O dubla greseala la serviciu ii aduce Simonei primul break. 2-0 Halep isi castiga primul punct pe serviciu. Urmeaza doua puncte castigate rapid pe baza greselilor lui Williams, iar un nou out ii aduce un nou game. Un start bun de meci pentru Halep. 3-0 Serena face multe greseli la serviciu, are deja trei duble greseli in acest meci. Simona se descurca la schimburile de mingi, dar este ajutata si de greselile destul de dese ale Serenei. 4-0 Simona Halep serveste puternic si castiga rapid primele trei puncte, apoi game-ul. Serena face foarte multe greseli. 5-0 O noua dubla greseala pentru Serena Williams, dupa un inceput bun de game. Urmata de inca una. Deja 5 duble greseli pana acum. O noua sansa de break pentru Halep, dupa nenumarate greseli ale adversarei. Serena Williams este nervoasa si se vede in jocul sau. 6-0 Serveste Halep pentru set. Serena Williams trimite primul punct in fileu. O lovitura bine plasata a lui Halep duce scorul la 30-0. Trei mingi de set pentru Halep. Serena reduce doua din aceste sanse, dar Halep incheie setul cu un ace. Serena Williams nu a mai pierdut un set la 0 din mai 2013. SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS 1-0 la seturi 1-0 pentru Halep. Serveste Serena Williams, iar primul schimb se termina trimis in out de americanca. Urmeaza o lovitura spectaculoasa a lui Serena. Americanca a inceput sa joace mai incet, incercand sa trimita mingea in teren, nu sa termine punctul dintr-o singura lovitura. Dar greselile sale se tin lant. Pana acum, Serena a avut 19 greseli nefortate si sase duble greseli. Spre deosebire, Halep a avut doar 2. 2-0. Halep ataca, profitand de faptul ca Serena e mai precauta. Este primul game in care chiar se joaca la un nivel inalt. Schimburi lungi de mingi si lovituri demne de Turneul Campioanelor. Prima sansa de break pentru Serena Williams, irosita printr-o noua greseala. Halep ii acorda o noua sansa de break. Urmeaza randul lui Halep sa aiba o sansa de game. Serena loveste nimicitor cu reverul si scorul redevine 40-40. Este cel mai bun game de pana acum. Simona castiga game-ul, printr-o lovitura aplaudata si de Serena. 2-1 pentru Simona Halep in al doilea set. Serena serveste. 30-30 dupa primele schimburi de mingi. Primul game castigat de Serena Williams. 3-1. Punct castigat frumos de Halep, dupa ce a alergat-o pe americanca. Simona face o dubla greseala. Cel mai spectaculos punct jucat al acestui meci, pierdut de Halep. Serena are sansa de break. Un ace al Simonei ii anuleaza aceasta sansa. Game Halep. 4-1. Serena Williams si-a imbunatatit serviciul, dar Simona Halep returneaza foarte bine si face un nou break, fiind foarte aproape de o victorie uriasa. 5-1. Schimburile incep sa fie mai lungi, insa Simona Halep ramane concentrata si o "plimba" pe Serena Williams pe tot terenul, reusind sa castige un nou game. 5-2. Dupa o ora de joc, Simona Halep este foarte aproape de victorie. Serena isi castiga serviciul, insa Halep serveste pentru meci. 6-2, GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP!!! Campioana noastra o bate pentru prima data pe Serena Williams, FARA DREPT DE APEL: 6-0, 6-2. Un scor aproape neverosimil, dar o victorie perfect meritata. Simona Halep vs Serena Williams. Sportiva romanca a debutat cu dreptul La Singapore, Serena Williams si Simona Halep au debutat cu cate o victorie. Halep a invins-o, luni, cu scorul de 6-2, 6-3, pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 5 WTA, iar Serena Williams pe sportiva sarba Ana Ivanovici, locul 7 WTA, scor 6-4, 6-4. Partida dintre invinsele din prima etapa, Ana Ivanovici - Eugenie Bouchard, va avea loc de la ora 14:30. Un turneu de multe milioane BNP Paribas WTA Finals, a 44-a editie a Turneului Campioanelor, reuneste cele mai bune opt jucatoare si cele mai bune opt perechi de dublu in anul in curs, care se intrec pentru premii de 6,5 milioane de dolari. Halep este a treia romanca in istorie participanta la o editie a finalei sezonului, dupa Virginia Ruzici si Irina Spirlea. Prima reactie a lui Cristian Tudor Popescu dupa victoria incredibilia a Simonei Halep in fata numarului 1 mondial: „Este alta stare de spirit in care ea va juca orice meci de acum inainte: "Am invins-o pe Serena Williams! ". Asta e cel mai important. Sa luam exemplu de la Simona de luciditate si pastrare a cumpatului”. Editorialistul gandul.info a remarcat si laudat „umilinta” cu care Halep a lucrat la punctele ei slabe in ultimele doua luni. „Sunt imbunatatiri esentiale in joc”, a mai spus jurnalistul. Simona Halep (nr. 4 WTA) a castigat spectaculos meciul cu numarul 1 mondial Serena Williams, dupa numai 65 de minute! Primul set a fost castigat de romanca la zero, in 20 de minute. In setul al doilea, Simona Halep a condus cu 2-0, dar Serena Williams a castigat al treilea game. Comentatorul de la DolceSport a remarcat ca primul game pentru nr. 1 mondial "a venit dupa aproape 40 de minute"! Romanca si-a continuat insa, cu calm, evolutia excelenta si a castigat impotriva tuturor pronosticurilor un meci important pentru cariera sa. gsp.ro publica statistica primului set: Duble greseli: Williams:6 Halep:0 Puncte cistigatoare:Williams:4 Halep:3 Greseli nefortate: Williams:18 Halep:1 Asi: Williams:1 Halep:1 In ultimii 10 ani, au fost doar doua situatii in care Serena Williams a pierdut un set la zero: in 2007 impotriva belgiencei Justine Henin-Hardenne si in 2013 in fata spanioloancei Anabel Medina Garrigues. Atentie, insa, pana la final a cistigat ambele partide! Invingatoarea din aceasta partida va prelua conducerea in Grupa Rosie si se va califica in semifinalele Turneului Campioanelor de la Singapore, la care participa cele mai bune jucatoare din lume. In prima runda, Serena Williams s-a impus in fata Anei Ivanovici (6-4, 6-4), in vreme Simoan Halep pe canadianca Eugenie Bouchard (6-2, 6-3). Pana in prezent, Simona Halep si Serena Williams s-au mai intalnit de trei ori, americanca impunandu-se de fiecare data. Cele trei intalniri anterioare Halep-Williams 2011 (Wimbledon, turul doi) - Serena Williams a castigat in trei seturi (3-6, 6-2, 6-1) 2013 (semifinale, Roma) - Williams a castigat in doua seturi (6-3, 6-0) 2013 (Cincinnati, sferturi de finala) - Williams a castigat in doua seturi (6-0, 6-4)