Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili.

-----
Simona Halep, in finala Turneului Campioanelor Performanta uriasa pentru jucatoarea romanca

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS, FINALA TURNEULUI CAMPIOANELOR Jucatoarea Simona Halep (4 WTA) s-a calificat sambata in finala Turneului Campioanelor de la Singapore, dupa ce a dispus cu scorul de 6-2, 6-2, la capatul a 67 minute de poloneza Agnieszka Radwanska (6 WTA), si o va intalni in ultimul act pe americanca Serena Williams, liderul clasamentului mondial. In finala programata, duminica, Halep o va intalni pe americanca Serena Williams (locul 1 WTA), care a dispus, in prima semifinala, cu scorul de 2-6, 6-3, 7-6 (8/6), de jucatoarea daneza Caroline Wozniacki, locul 8 WTA. SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS, FINALA TURNEULUI CAMPIOANELOR, se va juca duminica de la 11.00. ”Nu ma asteptam sa ajung in finala, am muncit foarte mult in fiecare zi. Azi am jucat foarte bine, a fost meciul perfect. Am vrut sa termin cat mai repede punctele, serviciul a mers foarte bine. Maine, cu Serena, va fi o zi noua, un meci nou, diferit de cel din grupe. Stiu ca Serena va fi mai concentrata maine”, a declarat Simona Halep imediat dupa incheierea semifinalei. SIMONA HALEP - AGNIESZKA RADWANSKA 6-2, 6-2 HALEP - RADWANSKA 6-2. Simona fructifica prima dintre cele doua mingi de meci si se califica in finala cu Serena Williams de duminica. Semifinala cu Radwanska a durat 1 ora si 10 minute. HALEP - RADWANSKA 5-2. Poloneza salveaza o minge de break pentru Halep si ramane in meci. Acum, Halep serveste pentru accederea in finala. HALEP - RADWANSKA 5-1. Game la zero pentru Simona si, dupa doar o ora de joc, romanca este la un game de finala. Radwanska serveste pentru a ramane in meci HALEP - RADWANSKA 4-1. Simona putea incheia chiar mai rapid acest game, ratand o minge simpla de break. Pana la urma, romanca face al treilea break din acest set si e aproape de finala. HALEP - RADWANSKA 3-1. Radwanska revine de la 0-40 si face primul ei break, oarecum contrar cursului jocului. HALEP - RADWANSKA 3-0. Un game castigat fara drept de apel de Simona: orice ar incerca poloneza, e contracarata de romanca. Al doilea break pentru Simona. Halep pare la doar 10-15 minute de finala. HALEP - RADWANSKA 2-0. Simona isi castiga serviciul la zero si meciul tinde sa devina un antrenament cu public pentru finala cu Serena Williams de duminica. HALEP - RADWANSKA 1-0. Simona incepe in forta, cu break. UPDATE 13.47 incepe setul doi, tot cu Radwanska la serviciu. HALEP - RADWANSKA 6-2. Simona incepe cu un as si continua cu o dubla greseala, insa pana la urma profita de prima minge de set si are 1-0 cu Radwanska. HALEP - RADWANSKA 5-2. Poloneza o face pe Simona sa loveasca foarte mult de jos, lucru care pare sa nu ii convina romancei. Radwanska isi face serviciul si amana deznodamantul primului set. HALEP - RADWANSKA 5-1. Primele semne de nervozitate ale Simonei, la o minge relativ simpla trimisa in fileu. Totusi, diferenta de valoare este evidenta, iar Simona isi face serviciul. Radwanska serveste pentru a salva primul set. HALEP - RADWANSKA 4-1. Simona plaseaza mult prea bine mingile in terenul polonezei si face al doilea break, distantandu-se la trei gameuri. HALEP - RADWANSKA 3-1. Un game cu de toate: dubla greseala a Simonei, minge de break irosita de Radwanska, as al Simonei, un challenge irosit tot de ea si in cele din urma game castigat de romanca. HALEP - RADWANSKA 2-1. Un game spectaculos, castigat de Simona datorita greselilor adversarei. Simona face primul break. HALEP - RADWANSKA 1-1. Simona incepe cu o dubla greseala, dar apoi o pune in dificultate pe poloneza si isi castiga serviciul, egaland la 1. HALEP - RADWANSKA 0-1. Poloneza isi castiga destul de usor serviciul UPDATE 13.10 incepe meciul, cu Radwanska la serviciu. Stirea initiala. SIMONA HALEP, locul 4 WTA, si Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA, se vor intalni, sambata, de la ora 13.00, in a doua semifinala a Turneului Campioanelor, de la Singapore. in primul meci din aceasta faza, vor evolua, de la ora 09.30, americanca Serena Williams, locul 1 WTA, si Caroline Wozniacki, locul 8 WTA, daneza fiind singura jucatoare care a castigat toate cele trei meciuri din grupa.. Halep nu are un palmares pozitiv cu Agnieszka Radwanska, poloneza conducand intalnirile directe cu 4-2. Romanca s-a impus, in turul secund la Roma, in 2013, scor 6-7 (2), 6-1, 6-2, si in semifinalele turneului de la Doha, in acest an, scor 7-5, 6-2. Ultimul meci dintre ele a avut loc in semifinalele turneului de la Indian Wells, editia 2014, cand Radwanska a castigat cu 6-3, 6-4. Tot poloneza a invins in 2011, in turul 3 al Australian Open, cu 6-1, 6-2, in finala turneului de la Bruxelles, din 2012, cu 7-5, 6-0, si in turul 2 la Auckland, in 2013, cu 6-3, 6-1. Fosta numarul 2 WTA in 2012, Radwanska, 25 de ani, a castigat 14 titluri in cariera, a disputat o finala de Grand Slam, la Wimbledon (2012), si a obtinut peste 16,5 milioane de dolari premii. Rezultatele ei la Turneul Campioanelor, in Grupa Alba, au fost urmatoarele (o victorie si doua infrangeri): 6-2, 6-3, cu sportiva ceha Petra Kvitova, locul 3 WTA, 5-7, 3-6, cu Wozniacki si 5-7, 7-6 (4), 3-6, cu rusoaica Maria Sarapova, locul 2 WTA. Ea s-a calificat in semifinale de pe locul 2, dupa ce a avut un procentaj de seturi castigate mai bun decat Sarapova si Kvitova. Simona Halep, 23 de ani, le-a invins in Grupa Rosie pe Eugenie Bouchard (Canada), locul 5 WTA, scor 6-2, 6-3, si pe Williams, scor 6-0, 6-2. Romanca a pierdut, vineri, ultima partida, scor 6-7 (7), 6-3, 3-6, cu Ana Ivanovici, locul 7 WTA, dar a incheiat prima grupa. Halep si-a asigurat prin calificarea in semifinale un premiu de 426.000 de dolari si 530 de puncte WTA. Ea va mai primi un bonus de 37.000 de dolari daca va pierde in acesta faza. Daca va ajunge in finala, va primi 971.000 de dolari, iar daca va castiga turneul, 2,047 milioane de dolari. Sportiva din Constanta este a treia romanca participanta la Turneul Campioanelor. Virginia Ruzici a fost prezenta la doua editii ale Turneului Campioanelor, in 1977 si 1978, fiind eliminata in ultimul tur. Irina Spirlea obtinuse pana in prezent cele mai bune rezultate la Turneul Campioanelor, dupa ce a jucat doua semifinale, in 1997 si 1998, din trei participari (in 1996 a fost eliminata in primul tur). Si Spirlea, si Ruzici au jucat in sistemul eliminatoriu, pe un tabloul de 16 jucatoare. Actualul format, cu opt jucatoare impartite in doua grupe, a fost adoptat in 2003. BNP Paribas WTA Finals, a 44-a editie a Turneului Campioanelor, reuneste cele mai bune opt jucatoare si cele mai bune opt perechi de dublu in anul in curs, care se intrec pentru premii de 6,5 milioane de dolari. Jucatoarea Simona Halep, locul 4 WTA, a suferit, vineri, prima infrangere la Turneul Campioanelor, scor 6-7 (7), 6-3, 3-6, in fata sportivei sarbe Ana Ivanovici, locul 7 WTA, in ultimul meci al Grupei Rosii, dar romanca se califica de pe prima pozitie in semifinalele competitiei de la Singapore. Ivanovici, care s-a impus in aproape doua ore si zece minute, a ratat calificarea in penultimul act al turneului, in ciuda victoriei obtinute. Ea trebuia sa castige partida cu Halep in doua seturi pentru a se califica. Setul obtinut de Halep, deja calificata inaintea meciurilor de vineri, ii permite astfel liderului mondial Serena Williams sa-si apere trofeul cucerit la ultimele doua editii. Partida de vineri a avut o desfasurare ciudata, in prima sa parte, tinand cont ca de aceasta intalnire depindea prezenta in semifinale a Serenei Williams. Ivanovici a inceput tare, cu servicii puternice, castigand primul si al treilea ghem. Halep a domolit-o repede si a urcat scorul la 5-2, insa a urmat o serie de patru ghemuri fara replica pentru romanca. Sustinuta de spectatori, Ivanovici a anulat cele doua break-uri reusite de Halep si a trecut la conducere, cu 6-5. Sportiva din Constanta a egalat la 6, reusind astfel sa-si asigure numarul necesar de ghemuri pentru a ramane pe locul 1 in Grupa Rosie. Tie-break-ul a fost spectaculos, cu rasturnari de situatie, ambele jucatoare avand cate o minge de set. in cele din urma, spotiva sarba a reusit sa se impuna cu 7-6 (7) si parea ca Simona Halep face un meci strategic, urmarind sa-si asigure primul loc in grupa si sa o elimine pe Serena Williams, care statea "la mana" acestui rezultat. Setul al doilea a inceput echilibrat, dar tot romanca a fost cea care a reusit break-ul, in ghemul 4, si s-a distantat apoi la 4-1, moment in care a avut o minge de 5-1, pe serviciul adversarei. in loc sa serveasca pentru set, romanca s-a vazut din nou ajunsa de Ivanovici, la 4-3. Cu "ajutorul" inmultirii greselilor nefortate comise de Ivanovici, Halep a pus capat speculatiilor cu un nou break la acest scor si cu un serviciu fructificat, castigand setul cu 6-3. Acest set obtinut de Halep a scos-o in afara semifinalelor pe Ivanovici. Ramasa fara miza, in afara premiului de 143.000 de dolari care se acorda pentru o victorie in grupa, partida s-a cam "stins" in al treilea set. Halep a jucat mai economicos, cu gandul la semifinala de sambata, permitandu-i adversarei sa obtina o victorie de palmares, dupa 7-6 (7), 3-6, 6-3. Simona Halep si-a asigurat prin calificarea in semifinale un premiu de 426.000 de dolari si 530 de puncte WTA. Ea va mai primi un bonus de 37.000 de dolari daca va pierde in acesta faza. Daca va ajunge in finala, va primi 971.000 de dolari, iar daca va castiga turneul, 2,047 milioane de dolari. Clasamentul Grupei Rosii este urmatorul: 1. Simona Halep, doua victorii si o infrangere, 5 seturi castigate din 7; 2. Serena Williams (SUA), doua victorii si o infrangere, 4/6; 3. Ana Ivanovici, doua victorii si o infrangere, 4/7; Eugenie Bouchard (Canada), trei infrangeri. Clasamentul Grupei Albe este urmatorul: 1. Caroline Wozniacki (Danermarca), trei victorii; 2. Agnieszka Radwanska (Polonia), o victorie si doua infrangeri, 3/7; 3. Maria Sarapova (Rusia), o victorie si doua infrangeri, 3/8; 4. Petra Kvitova (Cehia), o victorie si doua infrangeri, 2/6. In aceste clasamente diferentierea s-a facut la procentajul de seturi castigate din totalul seturilor disputate. Dupa jucarea meciurilor din grupe, tabloul semifinalelor Turneului Campioanelor de sambata este urmatorul: ora 13.00: Simona Halep, locul 4 WTA - Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA; ora 09.30: Caroline Wozniacki, locul 8 WTA - Serena Williams, locul 1 WTA. Fosta jucatoare de tenis Chris Evert a scris, vineri, pe Twitter, ca Serena Williams ar trebui sa o invite la cina pe Simona Halep, dupa ce ocupanta locului 1 WTA a reusit sa acceada in semifinalele Turneului Campioanelor datorita romancei. "Cred ca Serena Williams ar trebui s-o scoata la cina pe Simona Halep, iar Agnieszka Radwanska pe Caroline Wozniacki; pentru ca le-au tinut in «viata»!", a scris Evert. De asemenea, cotidianul L Equipe a notat ca Serena Williams a ajuns in semifinalele Mastersului de la Singapore datorita Simonei Halep, in timp ce presa italiana precizeaza ca "Halep o salveaza pe Williams". Caroline Wozniacki a afirmat, dupa ce a invins-o pe Petra Kvitova si a permis calificarea Agnieskai Radwanska in semifinale, ca poloneza i-a promis ca o va duce la cumparaturi daca va castiga meciul cu sportiva ceha: "Sper ca se va tine de promisiune. imi datoreaza o geanta", a afirmat sportiva daneza. Simona Halep a castigat un set in meciul cu Ana Ivanovici, echivalent cu eliminarea sportivei sarbe si calificarea liderului WTA, Serena Williams, in semifinalele Turneului Campioanelor, faza in care americanca o va intalni pe daneza Caroline Wozniacki. Halep, calificata in semifinale inaintea zilei de vineri, a pierdut pana la urma, scor 6-7 (7), 6-3, 3-6, in fata Anei Ivanovici. Caroline Wozniacki, locul 8 WTA, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-2, 6-3, dupa 70 de minute, pe sportiva ceha Petra Kvitova, locul 3 WTA, in ultimul meci al Grupei Albe a Turneului Campioanelor. Wozniacki a castigat grupa cu trei victorii din trei meciuri si s-a calificat in semifinale alaturi de poloneza Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA, care a pierdut, tot vineri, ultimul ei meci, cu Maria Sarapova. Simona Halep a castigat un set in meciul cu Ana Ivanovici, echivalent cu eliminarea sportivei sarbe si calificarea liderului WTA, Serena Williams, in semifinalele Turneului Campioanelor, faza in care americanca o va intalni pe daneza Caroline Wozniacki. Ivanovici trebuia sa castige partida cu Halep in doua seturi pentru a se califica. Ea a condus cu 7-6 (7) dupa primul set, dar romanca a revenit si s-a impus cu 6-3, in cel de-al doilea. Meciul continua, scorul in decisiv fiind la ora transmiterii acestei stiri de 2-1 pentru Ivanovici. Astfel, Williams, invinsa de Halep, va ocupa locul 2 in Grupa Rosie si o va intalni pe castigatoarea Grupei Albe, Wozniacki, locul 8 WTA. In cealalta semifinala, vor evolua Simona Halep, locul 4 WTA, si poloneza Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA si locul 2 in Grupa Alba. Meciurile din penultimul act al competitiei de la Singapore se vor disputa sambata. Fostul international Gheorghe Hagi a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa, ca jucatoarea de tenis Simona Halep poate castiga Turneul Campioanelor de la Singapore, avand in vedere maniera in care a invins-o pe Serena Williams, liderul clasamentului mondial. "Ea poate castiga Turneul Campioanelor. Toate jucatoarele sunt bune acolo, dar cand castigi de maniera in care a facut-o cu numarul 1, nu are rost sa mai intrebam daca il poate castiga", a spus Hagi. Gheorghe Hagi a afirmat ca o felicita pe Simona Halep dupa fiecare meci, prin intermediul unui mesaj trimis pe telefonul mobil. "Simona e cel mai mare idol din momentul de fata. De multi ani ne-a facut sa fim mandri de tot ce face. E o invingatoare, e un model pentru toti in momentul de fata. Am spus-o ca in fiecare zi ea o sa fie mai buna. A jucat foarte mult anul trecut, a fost putin obosita acum si cred ca de la anul incolo va fi si mai puternica, pentru ca va capata experienta, va fi mai rezistenta la toate competitiile. E una dintre sportivele importante ale Romaniei, care isi castiga respectul si o felicit. Ea stie ca nu intarzii sa o felicit dupa fiecare meci castigat, ii dau un mesaj tot timpul, asa am facut de la inceput si e o obisnuinta acum", a completat Hagi. Simona Halep, locul 4 WTA, a castigat Grupa Rosie dupa ce obtinut opt ghemuri in meciul cu Ana Ivanovici, locul 7 WTA, si o va intalni pe Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA si locul doi in Grupa Alba, in semifinalele Turneului Campioanelor de la Singapore. in faza grupelor, Halep a dispus cu scorul de 6-0, 6-2, de liderul clasamentului WTA, americanca Serena Williams.