Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili.

-----
Sahtior Donetk a castigat Cupa UEFA cu Lucescu si Rat

Antrenorul Mircea Lucescu si fundasul Razvan Rat au castigat Cupa UEFA cu Sahtior Donetk. Formatia ucraineana, prima care a ajuns vreodata in finala Cupei UEFA, chiar la ultima editie a acestei competitii, a invins in finala de la Istanbul formatia germana Werder Bremen, scor 2-1, dupa prelungiri. Lucescu este primul antrenor roman care castiga Cupa UEFA si ultimul care isi trece in palmares acest trofeu, de sezonul viitor competitia urmand sa se numeasca Europa League!
Inceputul de meci a apartinut trupei lui Lucescu, care si-a dominat clar adversarul, practicand un pressing sufocant si nelasandu-l sa construiasca. Dupa primul sfert de ora, Werder a inceput sa echilibreze balanta, dar chiar cand lucrurile incepeau sa arate mai bine pentru nemti, Sahtior a "lovit" magistral.
In minutul 25, Razvan Rat l-a vazut excelent pe Luiz Adriano si l-a angajat in adancime, iar brazilianul, profitand de deruta fundasilor adversi, a patruns in careu si l-a "executat" elegant pe Wiese.
Werder a ripostat repede si a restabilit egalitatea, Naldo punctand din lovitura libera de la 25 de metri, cu largul concurs al portarului Pyatov, care, nehotarat daca sa prinda sau sa boxeze, a scapat mingea in propria poarta.
Dupa golul egalizator, ambele echipe si-au mai trecut in cont ocazii de a marca, dar scorul pauzei a fost 1-1.
La reluare, tot Sahtior a fost echipa mai incisiva in primele 10 minute, pentru ca apoi Werder sa preia initiativa. Totusi, scorul nu a mai suferit modificari si jocul s-a echilibrat, cele doua combatante reusind sa se blocheze foarte bine la mijlocul terenului.
In timpul reprizei secunde, meciul a avut un spectator surpriza, o pisica intrata pe teren, care plictisita de lipsa temporara a ocaziilor a gasit drumul spre tribuna sarind peste panourile publicitare.
Odata cu trecerea timpului niciuna dintre echipe nu a mai parut dispusa sa riste sa ramana descoperita in aparare. Sahtior a fost echipa mai insistenta in atac pe final, in timp ce Werder parea sa astepte prelungirile. Scorul nu a mai suferit nicio modificare, iar dupa 90 de minute, in care cei doi antrenori au operat doar cate o schimbare, scorul a ramas 1-1 si s-a trecut la reprizele suplimentare.
In minutul 7 al prelungirilor, Jadson l-a aruncat in bratele fericirii pe Mircea Lucescu, inscriind cu un sut cu efect, din voleu, Wiese scapand mingea printre maini.
Pana la final Bremen a alergat dupa egalare si chiar a cerut penalty in repriza a doua a prelungirilor, insa scorul a ramas 2-1, iar Lucescu si Rat au castigat Cupa UEFA cu Sahtior.
Pentru performanta de la Istanbul, Rat si coechipierii sai vor primi cate 375.000 de euro, iar prima lui Mircea Lucescu va fi de o jumatate de milion de euro.
Din sezonul viitor, Cupa UEFA va fi inlocuita de o noua competitie, Europa League.