Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili.

-----
Mircea Lucescu, in finala Cupei UEFA

Sahtior a invins, ieri-seara, Dinamo Kiev, cu 2-1, si a devenit prima echipa din Ucraina care realizeaza o astfel de performanta. Jadson si Ilsinho au marcat golurile prin care Sahtior a reusit o performanta extraordinara.
In meciul tur, Sahtior si Dinamo Kiev au terminat la egalitate, scor 1-1, astfel ca oamenii lui Mircea Lucescu deveneau favoriti la calificarea in finala Cupei UEFA. In aceste conditii, Sahtior a decis sa adopte o tactica de asteptare, lasand initiativa kievenilor.
Astfel, in chiar minutul patru, Bangoura a sutat putin pe langa poarta gazdelor. In minutul 16 insa, oaspetii au gafat in aparare, iar Jadson l-a executat pe Bogush cu un sut din afara careului.

Ilsinho, decisiv pentru Sahtior
Pauza i-a gasit pe Rat & co in finala Cupei UEFA. Dar, imediat dupa reluare, „minerii” au fost readusi cu picioarele pe pamant. Bangoura a egalat dupa ce scapase singur cu Pyatov. In replica, Jadson a scapat singur cu Bogush, dar portarul lui Semin a intervenit miraculos. Cu un singur minut inainte de finalul meciului, Ilsinho a trimis in coltul lung, de la sapte metri, si a trimis Sahtiorul in finala Cupei UEFA.
Ultimul antrenor roman care a ajuns in finala unei competitii europene cu o echipa straina a fost Stefan Covaci. Acesta a reusit chiar sa castige in doua randuri, in anii 1972 si 1973, Cupa Campionilor, cu Ajax Amsterdam.

In finala cu Bremen
In finala Cupei UEFA, care va avea loc la 20 mai, Sahtior o va intalni pe Werder Bremen, care s-a calificat dupa o victorie magnifica cu 3-2 pe terenul celor de la Hamburg SV. Gazdele au deschis scorul prin Ivica Olici in minutul 12, dar Bremen a reusit sa puncteze de trei ori prin Diego 29, Pizarro 64 si Baumann 85. Olici a reusit dubla in minutul 87, insa Hamburg nu a mai putut intoarce soarta partidei.