Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili.

-----
Austria - Romania 2-1 Adio, Africa de Sud

Postul lui Victor Piturca se clatina serios, insa toata suflarea fotbalistica din Romania asteapta ca selectionerul sa si cada. Mai ales ca, dupa infrangerea, scor 2-3, cu Serbia, de la Constanta, Romania a mai bifat un insucces in preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2010, 1-2 in Austria.
Fortat de accidentarea lui Mutu sa alinieze un trio ofensiv de mare exceptie - Banel Nicolita - Ciprian Marica - Gigel Bucur, Piturca a vazut cum norocul il pacaleste si in acest joc, pardon, meci, pentru ca alaturarea termenilor noroc si joc are alta insemnatate pentru selectioner.
Unul din putinii jucatori romani care au impresionat in meciul cu Serbia, Cristi Tanase, a deschis scorul in partida cu Austria, profitand de o gafa imensa a portarului advers. Acesta din urma a degajat gresit balonul, dupa ce a iesit la marginea careului, iar jucatorul lui FC Arges l-a lobat de la 30 de metri, in minutul 24.
Pe cat de ridicol a parut portarul Austriei, insa, pe atat de ridicola a fost si apararea noastra, cu Rat si Goian in frunte, doar un minut mai tarziu, cand Hoffer a inscris golul egalizator.

Pana la finalul primei reprize, fundasii romani si-au mai dat o data in petec. De aceasta data Tamas si Radoi au fost in prim-plan, cei doi incurcandu-se reciproc si permitandu-i lui Hoffer sa inscrie al doilea gol pentru Austria.

Repriza a doua a inceput cu o schimbare importanta. Mirel Radoi a iesit accidentat si i-a lasat locul lui Dorel Stoica, insa fundasul Craiovei nu a mai inscris in acest meci in nicio poarta. A fost aproape Tanase, care a impulsionat constant atacul "tricolorilor", insa portarul austriac s-a incapatanat sa capituleze.
Ca si la Constanta, elevii lui Piturca au atacat in valuri pe final de meci, insa fara rezultat. Pe langa ocaziile numeroase, finalul de meci a mai bifat doar debutul lui Max Nicu la nationala, asa ca sa nu mai zicem ca n-a prins si el cinci minute in doua partide. Cat sa nu ni-l fure nemtii, probabil.

Au evoluat echipele:
Austria: 1. Michael Gspurning - 3. Franz Schiemer, 15. Sebastian Proedl, 4. Emanuel Pogatetz (capitan), 14. Manuel Ortlechner - 11. Marko Arnautovic (7. Umit Korkmaz, 69), 6. Yasin Pehlivan, 16. Paul Scharner, 8. Daniel Beichler (13. Andreas Hoelzl, 78) - 9. Erwin Hoffer (18. Rubin Okotie, 54), 17. Stefan Maierhofer. Antrenor: Dietmar Constantini
Romania: 1. Bogdan Lobont - 2. Cosmin Contra (capitan), 4. Gabriel Tamas, 15. Dorin Goian, 3., Razvan Rat - 16. Banel Nicolita ( 7. Maximilian Nicu, 84), 6. Mirel Radoi (5. Dorel Stoica, 46), 11. Razvan Cocis, 10. Cristian Tanase - 17. Gigel Bucur (18. Marius Niculae, 68), 9. Ciprian Marica. Antrenor: Victor Piturca.
In celalalt meci al grupei a 7-a preliminare, Franta a invins Lituania cu 1-0, gratie unui gol marcat de mijlocasul Frank Ribery, si a urcat pe locul doi in clasamentul grupei.